VisioNi

juldekorationer · doftande glühwein · storstadspuls · elegans

Julresa till Hamburg

 29 nov – 1 dec 2026

Välkommen med till Hamburg för ett par härliga dagar med julmys, centralt hotell och nya upplevelser. I staden finns ett flertal julmarknader, men kanske är den historiska, på Rådhustorget, vackrast?! Hamburg är en storstad som ligger nära oss och här finns så mycket att se och uppleva!

 Dag 1, söndag 29 nov
Vi lämnar Båstad, Förslöv samt Ängelholm på morgonen och kommer via bron till Danmark. Snart är det dags att åka över sundet från Rödby till Puttgarden.
Väl i Hamburg möter Gunilla, som är svensk lokalguide i Hamburg, upp. Hon ska visa oss runt i staden och orientera oss, innan vi checkar in på 4-stjärniga Hotel Baseler Hof som ligger centralt, med gångavstånd till bl a julmarknad och shoppingstråk. På kvällen äter vi en god middag tillsammans.

Dag 2, måndag 30 nov
Idag är det bara att njuta! Frukosten på hotellet är härlig och sedan väntar staden och julmarknaderna på oss. För alla som vill ordnar vi så vi kan äta tillsammans på kvällen.

Dag 3, tisdag 1 dec
Efter ytterligare en god frukost checkar vi ut och lämnar Hamburg för denna gång. Vi stannar för möjlighet till inköp vid någon av gränsbutikerna. Efter 45 minuters färja från Puttgarden till Rödby åker vi genom Danmark och tar bron över till Sverige. Vi räknar med att vara tillbaka i Ängelholm ca kl 20 och därefter övriga orter.

Pris: 4 975 kr
I priset ingår: bussresa, reseledare, resmoms, vägskatter, bro- och färjeavgifter, 2 övernattningar i dubbelrum med frukost, middag dag 1 (ex dryck) och guidad rundtur med lokalguide, city-tax.

Om du behöver enkelrum betalar du 1280 kr extra. (Begränsat antal enkelrum.)

Välkomna!
Resegruppen för
Södra Bjäre SPF
Båstad Bjäre SPF

Arrangör:
Åsa & Anders Öman
VisioNi

Program och pris kan justeras vid händelser utanför vår kontroll. Resans råd & villkor finns på visioni.se




Skriv ut